درباره مراحل شستشوی فرش چه می دانید ؟

اصولا شستشوی فرش شامل پنج مرحله کارشناسی ، خاک گیری ، شستشو ، آبگیری و گرمخانه می باشد که در این مطلب به طور مختصر هر مرحله را برای شما شرح خواهیم داد :


مرحله اول : کارشناسی فرش


در این مرحله تمامی فرش ها بخصوص فرش های دستبافت ، اعلا و ابریشم توسط تیم کارشناسی کارخانه قالیشویی پامچال شیراز بطور دقیق مورد بررسی و کارشناسی قرار میگیرند تا چنانچه مشکلی در بافت فرش وجود داشته باشد از ارسال فرش به مرحله خاک گیری و شستشو جلوگیری به عمل آید زیرا در غیر اینصورت احتمال پاره شدن فرش در مرحله خاک گیری یا شستشو در داخل دستگاه مربوطه بسیار بالاست. در خصوص چنین فرش هایی که از نظر بافت ضعیف و دارای مشکل هستند با صاحب فرش تماس گرفته می شود و در صورت رضایت ایشان فرش به مراحل بعد ارسال خواهد شد.


مرحله دوم : خاک گیری فرش


فرش هایی که مرحله کارشناسی را با موفقیت پشت سر میگذارند وارد مرحله خاک گیری مکانیزه می شوند. در این مرحله فرش وارد پیشرفته ترین دستگاه خاک گیر فرش دنیا می شود. فرش در این دستگاه که دارای یک محور بزرگ و یک استوانه توری شکل می باشد توسط اهرم های لرزان شروع به لرزیدن کرده و تمامی گرد و غبار انباشته شده در تار و پود فرش از داخل آن خارج شده و فرش از بخش انتهای دستگاه بصورت لول خارج می شود. این مرحله از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد زیرا اگر فرش با خاک های موجود در تار و پودش به مرحله شستشو ارسال شود تمامی گرد و خاک موجود در بافت فرش با آب ترکیب شده و لابلای فرش باقی می ماند که در این صورت فرش پس از اندک زمانی شروع به پس دادن این خاک ها کرده و به حالت قبل از زمان شستشو باز خواهد گشت.


مرحله سوم : شستشوی مکانیزه


فرش هایی که مرحله خاک گیری را با موفقیت پشت سر میگذارند وارد مرحله شستشوی مکانیزه می شوند. در این مرحله فرش وارد پیشرفته ترین دستگاه مکانیزه روز دنیا می شود. فرش در این دستگاه که دارای تعداد زیادی فرچه گردان ، سیستم آب پاشی خودکار و سیستم پاشش مواد شوینده خودکار می باشد به طور دقیق و با بالاترین کیفیت شسته شده و از بخش انتهای دستگاه بصورت لول خارج می شود تا وارد مرحله چهارم شود.


مرحله چهارم : آبگیری فرش


فرش شسته شده لول از مرحله شستشو وارد مرحله آبگیری می شود. در این مرحله فرش جهت آبگیری وارد پیشرفته ترین دستگاه آبگیر لوله ای روز دنیا می شود. لوله گردان این دستگاه توسط یک موتور قوی با سرعت 3000 دور در دقیقه شروع به چرخیدن می کند و در زمان کمتر از 2/5 دقیقه فرش را به طور کامل آبگیری کرده بطوری که فرش پس از خروج از این دستگاه فقط دارای اندکی نم می باشد و جهت ارسال به مرحله پنجم آماده شده است.


مرحله پنجم : سالن گرمخانه فرش


فرش از مرحله آبگیری وارد این مرحله که آخرین مرحله فرایند شستشوی یک فرش می باشد شده و با دقت بر روی داربست های فلزی متحرک پهن می شود. در این سالن تعداد زیادی فن صنعتی بزرگ هوای گرمی را که توسط مشعل های قوی تولید می شود به داخل سالن دمیده و فرش ها که توسط داربست ها در این سالن در حال حرکت هستند توسط این هوای گرم آرام آرام خشک می شوند. فرایند خشک شدن فرش حداکثر 24 ساعت زمان خواهد برد. فرش های خشک شده در این مرحله توسط پرسنل کاور شده و برای تحویل به مشتری آماده می شوند.

منبع

19 مهر 1399 - 11:27

برچسب ها

 • قالیشویی_شیراز
 • مبلشویی_شیراز
 • قالی_شویی_شیراز
 • مبل_شویی_شیراز
 • کارشناسی_فرش
 • شستشوی_مکانیزه_فرش
 • آبگیری_فرش
 • سالن_گرمخانه_فرش
 • خشک_کردن_فرش
 • مراحل_شستشوی_فرش
 • موکت_شویی_شیراز
 • شستشوی_موکت_شیراز
 • شستشوی_فرش_شیراز

نظرات کاربران

امتیاز کل

کاربر مهمان

1399/9/19 - 00:23
بسیار مطلب جالب و کاملی بود ، واقعا لذت بردم. سایت عالی و زیبایی دارید. تبریک و تشکر

ثبت نظر

امتیاز شما

تمامی حقوق وبسایت متعلق به قالیشویی پامچال می باشد